Hotel Centrum

Helfštýn

 

 

Hhelfrad Helfštýn se nachází v nedalekém městě Lipník nad Bečvou.

Hrad Helfštýn (zvaný také Helfštejn, německy Helfenstein) vznikl se vší pravděpodobností v poslední čtvrtině 13. století a jeho zakladatelem byl slezský šlechtic Friduš (Fridrich) z Linavy, tehdá znám jako loupeživý rytíř. V archívech se uplatňuje počínaje rokem 1348 až do 20.století jméno hradu ve třech základních podobách: Helfenstayn, Helfensteyn a Helfenstein, zčeštělé roku 1437 na Helfenštajn  a zlidovělé na Helfštýn.

V současné době jsou na hradě zpřístupněna čtyři nádvoří. Má pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Hradní komplex si můžete prohlédnout samostatně nebo s průvodcem. Těšit se můžete na expozici uměleckého kovářství, expozici historické mincovny a expozici archeologie. Hrad se proslavil především svou bohatou nabídkou kulturních programů po celé léto. Na své si přijdou příznivci všech žánrů. Každý rok se pravidelně koná tradiční setkání uměleckých kovářů – Hefaiston.

Hrad je snadno dostupný autem a k dispozici je placené parkoviště cca 100 m od vstupní brány. Ke hradu vedou cyklostezky podél řeky bečvy, tip pro celodenní výlet ve dvou na kolech, které Vám rádi zapujčíme:) .helf2helfstynhelf3

 

 

 

Zavřít